قوانین و مقررات رانندگی در آلمان برای مهاجران ۲۰۲۴

پریا جهان مهر

۱۴۰۲/۱۲/۱۸ ۱۰:۳۹:۲۵

0

94

گواهینامه رانندگی آلمان

رانندگی در آلمان با ماشین‌های مدرن و جاده‌های زیبا بسیار دلچسب است. اما قوانین و مقررات رانندگی در آلمان با بسیاری از نقاط دیگر جهان متفاوت است. در آلمان نیز مثل سایر کشور‌ها قوانین و مقرراتی وضع شده که هنگام استفاده از خودرو باید به آن‌ها توجه کنید. قوانین راهنمایی و رانندگی این کشور به شدت پیگیری می‌شود و هیچ‌گونه ارفاقی در این زمینه رخ نمی‌دهد. در صورتی که به آلمان می‌روید و قصد دارید خودرو داشته باشید بهتر است ابتدا همه قوانین راهنمایی و رانندگی این کشور را به خوبی بدانید.

با مجله مهاجرتی اپلای جرمنی همراه ما باشید.

فرهنگ رانندگی آلمان ها

اگر قصد دارید در اروپا به سفر بروید و بین خودرو شخصی و قطار مردد مانده‌اید باید توجه کنید که قیمت سوخت از امریکای شمالی بسیار کمتر است اما هزینه سفر برای شما دو برابر حالت استفاده از وسایل حمل و نقل و عمومی تمام خواهد شد. برخی خودرو‌ها در این کشور دیزلی هستند بنابراین در انتخاب نوع پمپ باید حتما دقت کنید.

گواهینامه رانندگی در آلمان

گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان برای رانندگی در این کشور الزامی است. به طور کلی دو نوع گواهینامه رانندگی در آلمان وجود دارد:

 1. گواهینامه رانندگی آلمانی: این گواهینامه برای رانندگی در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا معتبر است.
 2. گواهینامه رانندگی بین المللی: این گواهینامه به شما اجازه می‌دهد تا در اکثر کشورهای جهان رانندگی کنید، اما به عنوان جایگزینی برای گواهینامه رانندگی آلمانی نیست.

قوانین رانندگی

شرایط دریافت گواهینامه رانندگی آلمانی

 • حداقل سن: هجده سال برای رانندگی با ماشین و شانزده سال برای رانندگی با موتورسیکلت.
 • اقامت: شما باید در آلمان اقامت داشته باشید.
 • معاینه پزشکی: شما باید یک معاینه پزشکی را پشت سر بگذارید تا مطمئن شوید که از نظر جسمی و روانی برای رانندگی مناسب هستید.
 • آزمون تئوری: شما باید در یک آزمون تئوری که شامل سوالات مربوط به قوانین رانندگی و علائم راهنمایی و رانندگی است، قبول شوید.
 • آزمون عملی: شما باید در یک آزمون عملی که شامل رانندگی در خیابان‌ها و اتوبان‌ها است، قبول شوید.

کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان وارد این بخش شوید.

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی آلمانی

 1. ثبت نام در یک آموزشگاه رانندگی: شما باید در یک آموزشگاه رانندگی ثبت نام کنید و در کلاس‌های تئوری و عملی شرکت کنید.
 2. معاینه پزشکی: شما باید به یک پزشک مراجعه کنید و یک معاینه پزشکی را پشت سر بگذارید.
 3. آزمون تئوری: شما باید در یک آزمون تئوری که شامل سوالات مربوط به قوانین رانندگی و علائم راهنمایی و رانندگی است، قبول شوید.
 4. آزمون عملی: شما باید در یک آزمون عملی که شامل رانندگی در خیابان‌ها و اتوبان‌ها است، قبول شوید.
 5. دریافت گواهینامه رانندگی: پس از قبولی در آزمون عملی شما می‌توانید گواهینامه رانندگی خود را از اداره راهنمایی و رانندگی دریافت کنید.

با عضویت در پورتال جامع اپلای جرمنی، برای اخذ ویزای آلمان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

هزینه دریافت گواهینامه رانندگی آلمانی

هزینه دریافت گواهینامه رانندگی آلمانی بسته به محل زندگی شما و آموزشگاه رانندگی که انتخاب می‌کنید متفاوت است. به طور کلی، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو برای دریافت گواهینامه رانندگی آلمانی هزینه کنید.

اعتبار گواهینامه ایرانی در آلمان

اگر شما گواهینامه رانندگی از یک کشور غیر عضو اتحادیه اروپا دارید می‌توانید تا شش ماه پس از ورود به آلمان با آن رانندگی کنید. پس از شش ماه، شما باید برای دریافت گواهینامه رانندگی آلمانی اقدام کنید:

 1. دارندگان گواهینامه رانندگی ملی ایران می‌توانند تا شش ماه پس از ورود به آلمان با آن رانندگی کنند.
 2. پس از شش ماه، گواهینامه رانندگی ایرانی شما در آلمان اعتبار ندارد و شما باید برای دریافت گواهینامه رانندگی آلمانی اقدام کنید.

رانندگی در آلمان

گواهینامه رانندگی بین‌المللی

دارندگان گواهینامه رانندگی بین‌المللی می‌توانند تا یک سال پس از ورود به آلمان با آن رانندگی کنند. گواهینامه رانندگی بین‌المللی به تنهایی کافی نیست و شما باید همراه با آن گواهینامه رانندگی ملی خود را نیز ارائه دهید.

شرایط خاص

 1. اگر شما در حال تحصیل در آلمان هستید ممکن است بتوانید تا هجده ماه با گواهینامه رانندگی ایرانی خود رانندگی کنید.
 2. اگر شما به عنوان پناهنده یا مهاجر در آلمان هستید ممکن است بتوانید تا سه سال با گواهینامه رانندگی ایرانی خود رانندگی کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط سنی تحصیل در آلمان وارد این بخش از سایت اپلای جرمنی شوید.

شرایط دریافت گواهینامه در آلمان برای مهاجران

شرایط دریافت گواهینامه رانندگی برای مهاجران در آلمان به طور کلی مشابه شرایط برای شهروندان آلمانی است. با این حال، چند تفاوت کلیدی وجود دارد:

۱. ترجمه گواهینامه رانندگی: شما باید گواهینامه رانندگی خود را به زبان آلمانی ترجمه کنید. این کار را می‌توانید در سفارت یا کنسولگری ایران در آلمان انجام دهید.

۲. آزمون زبان: شما باید در یک آزمون زبان آلمانی در سطح ب۱ (B1) قبول شوید. این آزمون برای اطمینان از اینکه شما به اندازه کافی زبان آلمانی را برای درک قوانین رانندگی و علائم راهنمایی و رانندگی می‌دانید، انجام می‌شود.

۳. هزینه‌های اضافی: ممکن است شما مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی برای ترجمه گواهینامه رانندگی و آزمون زبان باشید.

کسب اطلاعات بیشتر: تحصیل در آلمان با اپلای جرمنی

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی در آلمان برای مهاجران

 1. ثبت نام در یک آموزشگاه رانندگی: شما باید در یک آموزشگاه رانندگی ثبت نام کنید و در کلاس‌های تئوری و عملی شرکت کنید.
 2. معاینه پزشکی: شما باید به یک پزشک مراجعه کنید و یک معاینه پزشکی را پشت سر بگذارید.
 3. آزمون زبان: شما باید در یک آزمون زبان آلمانی در سطح ب۱ (B1) قبول شوید.
 4. ترجمه گواهینامه رانندگی: شما باید گواهینامه رانندگی خود را به زبان آلمانی ترجمه کنید.
 5. آزمون تئوری: شما باید در یک آزمون تئوری که شامل سوالات مربوط به قوانین رانندگی و علائم راهنمایی و رانندگی است، قبول شوید.
 6. آزمون عملی: شما باید در یک آزمون عملی که شامل رانندگی در خیابان‌ها و اتوبان‌ها است، قبول شوید.
 7. دریافت گواهینامه رانندگی: پس از قبولی در آزمون عملی، شما می‌توانید گواهینامه رانندگی خود را از اداره راهنمایی و رانندگی دریافت کنید.

در پایان

رانندگی کردن در آلمان با قوانین سختی همراه است. گرچه ماشین‌هایی که در این کشور وجود دارند و جاده‌ها بسیار لوکس و زیبا هستند اما هیچ گونه تسامحی در رابطه با قوانین راهنمایی و رانندگی وجود ندارد. در این کشور برای رانندگی نیاز به گواهینامه دارد که می‌توانید آن را به طریقی که گفته شد طی مراحلی کسب کنید. از طرف دیگر به عنوان مهاجر اگر بخواهید از گواهینامه خارجی خود استفاده کنید باید آن را تصدیق کرده که تنها تا شش ماه در این کشور اعتبار دارد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *