ویزای دوره زبان آلمان چیست؟

مطهره

۱۴۰۲/۰۶/۱۳ ۰۶:۳۱:۵۸

0

179

ویزای دوره زبان آلمان

ویزای دوره زبان آلمان، یکی از انواع ویزای آلمان است که به‌منظور آموزش زبان به دانشجویان بین‌المللی که تمایل دارند در این کشور زبان یاد بگیرند، طراحی شده است. این دوره زبان در آلمان در تمام سطوح، برای افراد علاقه‌مند در دسترس قرار دارد. یادگیری زبان، باعث افزایش فرصت‌های مهاجرت به آلمان می‌شود و به افراد، این امکان را می‌دهد که به بهترین دانشگاه‌های این کشور وارد شوند و در مقطع موردنظر خود، تحصیل کنند.

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی به دلیل استانداردهای آموزشی بالا و فرصت‌های تحصیل رایگان در آلمان، تصمیم به ادامه تحصیل در این کشور می‌گیرند. در صورت علاقه به تحصیل در دانشگاه‌های آلمانی‌زبان، لازم است که تسلط خود را به زبان آلمانی با ارائه مدرکی مناسب، اثبات نمایید. در صورت عدم داشتن مدرک زبان، دانشگاه‌ها معمولاً از شما درخواست می‌کنند تا دوره‌ای را برای آموزش زبان در آلمان فراگیرید؛ اما برای شرکت در این دوره‌ها، باید نسبت به اخذ ویزای زبان آلمان اقدام کنید.

شرایط دریافت ویزای دوره زبان آلمان چیست؟

تقریباً بیشتر دانشگاه‌های آلمان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از زبان آلمانی به‌عنوان زبان تدریس، استفاده می‌کنند. افرادی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، اما تسلط کافی به زبان آلمانی را ندارند، می‌توانند به طور هم‌زمان با درخواست پذیرش در دانشگاه‌های این کشور، در دوره‌های آموزش زبان آلمانی، شرکت کنند. در دوره‌های کارشناسی، زبان تدریس به زبان آلمانی بوده و در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا، تدریس به زبان‌های آلمانی و انگلیسی، انجام می‌شود.

شرایط دریافت ویزای زبان آلمان ممکن است در افراد مختلف، متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی، برخی از شرایط معمول، برای دریافت ویزای زبان آلمان عبارت‌اند از:

 • ثبت‌نام در دوره زبان: ابتدا باید در یک دوره آموزش زبان آلمان در کشور آلمان، ثبت‌نام کنید.
 • پرداخت شهریه دوره زبان: بسته به نوع دوره زبان، باید شهریه‌های مربوط به آن را پرداخت کنید.
 • اثبات تمکن مالی: شما باید به سفارت ثابت کنید که توانایی مالی لازم برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان را دارید.
 • پاسپورت معتبر: ارائه یک پاسپورت معتبر که حداقل تا پایان مدت اقامت شما اعتبار داشته باشد، الزامی است.
 • بیمه‌ سلامت: باید بیمه‌ سلامتی مناسبی داشته باشید که هنگام ورود به آلمان اعتبار داشته باشد.
 • درخواست ویزا: باید درخواست ویزای دوره زبان آلمان را به سفارت آلمان ارائه دهید. این درخواست به همراه اسناد موردنیاز شامل: اطلاعات ثبت‌نام در دوره زبان، نامه تمکن مالی، اطلاعات پاسپورت و بیمه‌ سلامت، ارائه می‌شود.

نکته: اگر متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی، قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را داشته باشند، باید پس از اتمام مدت‌زمان ویزای دوره زبان به کشور خود بازگردند و مجدداً برای دریافت ویزای تحصیلی، اقدام کنند.

ویزای دوره زبان آلمان چیست؟

معرفی انواع ویزای دوره زبان آلمان

جالب است بدانید، ویزای زبان آلمان، انواع مختلفی دارد. به‌طورکلی، انواع ویزای دوره زبان آلمان به شرح زیر است:

ویزای کوتاه‌مدت برای آموزش زبان

این نوع ویزا معمولاً برای دوره‌های زبان کوتاه‌مدت (حدود ۳ تا ۶ ماه) مناسب است. این ویزا به شما اجازه می‌دهد که در طول مدت مشخصی در آلمان بمانید و در دوره‌های زبان شرکت کنید. باید این مورد را در نظر داشته باشید که با اخذ این ویزا امکان کار در کشور آلمان را ندارید.

ویزای آموزش زبان طولانی‌مدت

این ویزا برای دوره‌های زبان طولانی‌مدت (حدود ۶ ماه تا ۱ سال) مناسب است. با این ویزا، شما می‌توانید برای مدت مشخصی در آلمان به‌منظور حضور در دوره‌های زبان‌آموزشی، اقامت کنید. این ویزا نیز، اجازه کار در آلمان را به شما نمی‌دهد.

ویزای دانشجویی با دوره زبان اولیه

برخی دانشگاه‌ها ممکن است برای دوره زبان اولیه قبل از شروع تحصیلات تخصصی ویزای دانشجویی را صادر کنند. این ویزا به شما اجازه می‌دهد در آلمان به‌منظور شرکت در دوره زبان‌آموزشی حضور پیدا کنید و بعداً آن را به ویزای دانشجویی، تبدیل کنید.

ویزای دانشجویی با شرکت هم‌زمان در دوره زبان

در این حالت، شما می‌توانید با درخواست ویزای دانشجویی و هم‌زمان شرکت در دوره زبان، به آلمان بیایید. پس از اتمام دوره زبان، می‌توانید به تحصیلات تخصصی خود، ادامه دهید.

انواع ویزای زبان آلمانی

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای زبان آلمانی

ویزای زبان آلمانی، یکی از انواع ویزای آلمان است که امروزه، افراد زیادی برای مهاجرت به آلمان، اخذ این این ویزا را ترجیح می‌دهند. اگر قصد دارید، برای دریافت ویزای دوره زبان آلمانی در کشور آلمان، اقدام کنید باید مدارک ضروری، برای تأیید ویزای خود را به سفارت آلمان، ارائه دهید. در ادامه، لیست این مدارک را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا: فرم درخواست ویزا معمولاً توسط سفارت در اختیارتان قرار می‌گیرد که باید این فرم را به طور کامل، تکمیل کنید.
 • پاسپورت: کپی از پاسپورتتان با حداقل ۶ ماه اعتبار بعد از پایان مدت موردنظر برای اقامت
 • گواهی تأیید شده ثبت‌نام در دوره زبان: این دوره بایستی شامل حداقل ۱۸ ساعت کلاس در هفته باشد.
 • نامه اثبات تمکن مالی: برای ثابت‌کردن تمکن مالی، باید مبلغ مشخصی که در سال جاری، اعلام شده را در یک حساب مسدود شده، بلوکه کنید. همچنین، اظهارنامه والدین مبنی بر حمایت مالی از فرزند، برای مدت اقامت در آلمان نیز، می‌تواند برای این مورداستفاده شود.
 • بیمه درمانی: مدت اعتبار این بیمه، باید کل مدت‌زمان اقامت متقاضی را پوشش دهد.
 • عکس پرسنلی: دو عکس پرتره که اخیراً گرفته شده باشد (رعایت دقیق شرایط موردنیاز برای عکس، الزامی است)
 • کپی ویزاهای قبلی شینگن: درصورتی‌که پیش‌ازاین، ویزاهای دیگری در حوزه شینگن، دریافت کرده‌اید، برای دریافت ویزای دوره زبان آلمان، باید آن را ارائه دهید.
 • انگیزه‌نامه: برای شرکت در دوره یادگیری زبان آلمان، باید یک انگیزه‌نامه که قصد و انگیزه شما را از شرکت در این دوره، مشخص می‌کند، ارائه دهید.
 • پرداخت هزینه ویزا: هر فرد باتوجه‌به نوع ویزای خود، باید مبلغ مشخصی را بابت اخذ ویزا پرداخت کند.
 • گواهی تأیید ثبت‌نام در دوره زبان: این دوره، باید حداقل ۱۸ ساعت کلاس در هفته داشته باشد و شما باید گواهی ثبت‌نام آن را ارائه دهید.
 • گواهی عدم سوءپیشینه: در صورت درخواست سفارت، برای اطمینان از عدم سوابق قانونی، باید نامه‌ای مبتنی بر عدم سوءپیشینه، ارائه دهید.

مدارک موردنیاز ویزای زبان آلمان

مراحل شرکت در دوره زبان پس از ورود به آلمان

پس از ورود به آلمان، برای شرکت در دوره زبان آلمانی، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

ثبت‌نام در دوره زبان

بلافاصله پس از ورود به آلمان، به آموزشگاه یا مؤسسه‌ای که ثبت‌نام خود را در آن انجام داده‌اید، مراجعه کنید و از زمان برگزاری دوره‌های زبان، اطلاعات موردنیاز خود را کسب کنید. انجام این اقدام در بدو ورود به آلمان، یک مسئله ضروری است؛ زیرا یکی از شرایط ویزای دوره زبان آلمان، شرکت فعال در این دوره‌هاست.

ثبت آدرس اقامت

باید آدرس اقامت خود را در ایالتی که قصد شرکت دوره در آن را دارید، ثبت کنید. این موضوع می‌تواند توسط اداره مهاجرت، انجام شود. ثبت آدرس اقامت نیز، امری ضروری است و به شما در اخذ ویزای دوره زبان کمک خواهد کرد.

ارائه مدارک لازم

به مؤسسه یا آموزشگاه زبانی که در آن ثبت‌نام کرده‌اید، مدارک لازم برای شرکت در دوره‌ها ارائه دهید. این مدارک ممکن است شامل گواهی ثبت‌نام در دوره زبان، مدارک تحصیلی و… باشد.

پس از ارائه این مدارک، برنامه شرکت در دوره‌های زبان در اختیارتان قرار می‌گیرد و می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید.

مراحل شرکت در دوره زبان آلمانی

جمع بندی

ویزای دوره زبان آلمان، یکی از انواع ویزای آلمان است که به افراد، اجازه می‌دهد، برای یادگیری زبان آلمانی برای مدت معینی، وارد خاک آلمان شوند. این ویزا به داوطلبانی که می‌خواهند زبان آلمانی را به عنوان زبان دوم یاد بگیرند، اختصاص می‌یابد. دوره‌های زبان معتبر در مدارس و مراکز آموزشی معتبر آلمانی، می‌توانند برای اخذ این ویزا مورد استفاده قرار گیرند. پس از اتمام دوره زبان و با انجام مراحل مربوطه، افراد ممکن است بتوانند ویزای تحصیلی یا شغلی در آلمان درخواست کنند. این ویزا یک فرصت عالی برای افزایش مهارت‌های زبانی و ورود به محیط تحصیل یا کار در آلمان، برای افراد فراهم می‌کند.

با مراجعه به پورتال اپلای جرمنی و عضویت رایگان در آن، می‌توانید از کارشناسان متخصص اپلای، مشاوره تلفنی دریافت کنید. برای این کار، کافیست از منوی سمت راست، وارد قسمت داشبورد شوید و سپس، انتخاب گزینه “توکن مشاوره رایگان” را برای تعیین زمان مورد نظرتان انجام دهید و منتظر تماس کارشناسان اپلای جرمنی در زمان مقرر باشید. این امکان به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دقیق‌تری درباره فرآیند اپلای و مسائل مرتبط با آن داشته باشید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *