اجاره خوابگاه در آلمان

مطهره

۱۴۰۲/۰۵/۱۷ ۰۶:۳۱:۳۶

0

211

اجاره خوابگاه در آلمان

یکی از چالش‌های زندگی دانشجویانی که آلمان را برای ادامه تحصیل، انتخاب می‌کنند، انتخاب محل اقامت است. البته می‌توان گفت، اجاره خوابگاه در آلمان تا حدودی به رفع این نگرانی، کمک کرده است؛ اما متأسفانه یافتن خوابگاه مناسب در آلمان، نسبت به سایر کشورهای اروپایی دشوارتر است و باید قبل از ورود به این کشور، خوابگاه موردنظر خود را رزرو کنید.

برای اجاره خوابگاه در آلمان، می‌توانید از خوابگاه‌های دولتی و خصوصی، باتوجه‌به شرایط مالی خود، استفاده کنید؛ اما اگر نمی‌دانید شرایط رزرو خوابگاه دانشجویی در آلمان چگونه است، به مطالعه این مطلب از اپلای جرمنی، ادامه دهید.

شرایط اجاره خوابگاه دانشجویی در آلمان چگونه است؟

خوابگاه‌های دانشجویی، اقامتگاه‌های مقرون به صرفه‌ای هستند که به طور خاص، برای دانشجویان در مقاطع تحصیلی در آلمان طراحی شده‌اند. در واقع، اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی، راهی عالی برای ملاقات با دانشجویان و غرق‌شدن در جامعه دانشگاهی است.

وقتی صحبت از خوابگاه دانشجویی در آلمان به میان می‌آید، دانشجویان می‌توانند از میان گزینه‌های مختلف، از جمله: اتاق‌های یک‌نفره، آپارتمان‌های کاملاً مبله یا مکانی در یک آپارتمان مشترک، یکی را انتخاب کنند. از سوی دیگر، هنگام برنامه‌ریزی برای تحصیل در آلمان، دانشجویان بین‌المللی، باید بدانند که دانشگاه‌های آلمان، مانند سایر کشورها به آن‌ها خوابگاه نمی‌دهند. در عوض، اکثر دانشگاه‌ها با ارائه‌دهندگان مختلف خوابگاه دانشجویی، کار می‌کنند؛ بنابراین، دانشجویان بین‌المللی، پس از اخذ ویزای تحصیلی آلمان، باید بلافاصله برای رزرو خوابگاه دانشجویی، اقدام کنند.

وب‌سایت‌هایی مانند: WG-Gesucht و ImmobilienScout24 می‌توانند به شما در یافتن و اجاره خوابگاه در آلمان به شما کمک کنند. در این وب‌سایت‌ها می‌توانید، تمامی امکانات خوابگاه‌ها را بررسی کرده و براساس بودجه و نیاز خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

شرایط اجاره خوابگاه در آلمان

مزایای اجاره خوابگاه در آلمان چیست؟

اجاره خوابگاه در آلمان، مقرون‌به‌صرفه‌ترین گزینه، برای اقامت دانشجویی در آلمان است؛ همچنین، مزایا و کاربردهای بسیاری، برای دانشجویان دارد. در ادامه به تعدادی از مزایای اجاره خوابگاه در آلمان، می‌پردازیم.

 • هزینه مناسب اجاره خوابگاه در آلمان

اغلب خوابگاه‌های دانشجویی در آلمان، هزینه کمتری نسبت به اجاره‌خانه یا آپارتمان دارند. پس دانشجویان با اجاره خوابگاه می‌توانند در هزینه‌های زندگی خود، صرفه‌جویی کنند.

 • اجتماعی‌ بودن محیط خوابگاه

حضور دانشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌های آلمان، این امکان را فراهم می‌کند تا دانشجویان با یکدیگر، ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کنند و از تجربه‌های دیگران نیز، بهره ببرند.

 • خدمات و تسهیلات

خوابگاه‌ها معمولاً خدمات و تسهیلات متنوعی را ارائه می‌دهند که شامل: اینترنت، سالن‌های ورزشی، اتاق‌های مطالعه، کافی‌شاپ‌ها و غیره می‌شود

 • نزدیکی به دانشگاه

معمولاً خوابگاه‌ها در نزدیکی دانشگاه‌ها قرار دارند که این امر به دانشجویان، کمک می‌کند تا به‌راحتی به دانشگاه بروند و وقت بیشتری برای تحصیل داشته باشند.

 • کمک به یادگیری زبان

اجاره خوابگاه در آلمان به دانشجویان، کمک می‌کند با افراد بیشتری، تعامل داشته باشند و بتوانند، دانش زبان آلمانی خود را بهبود دهند.

 • سهولت در حمل‌ونقل

خوابگاه‌ها معمولاً در موقعیت‌هایی قرار دارند که دسترسی از آن‌ها به وسایل حمل‌ونقل عمومی و مراکز شهری آسان است.

 • تجربه زندگی دانشجویی

زندگی در خوابگاه به دانشجویان، این فرصت را می‌دهد تا به‌صورت کامل از تجربه دانشجویی خود لذت ببرند و به رویدادها، فعالیت‌ها و انجمن‌های دانشجویی، بپیوندند.

خوابگاه‌های آلمان چه امکاناتی دارند؟

امکانات خوابگاه‌های دانشجویی در آلمان، ممکن است بسته به نوع خوابگاه، دانشگاه، و شهر متفاوت باشد. اما در کل، خوابگاه‌های دانشجویی در آلمان تا حد زیادی تلاش می‌کنند تا امکانات مناسبی را برای دانشجویان فراهم کنند. برخی از امکانات خوابگاه‌های دانشجویی آلمان، عبارت‌اند از:

 • اتاق‌‌هایی با امکانات متنوع

با اجاره خوابگاه در آلمان، اتاق‌هایی با امکانات مختلف در اختیار شما قرار می‌گیرد. برخی از اتاق‌ها حمام و توالت اختصاصی دارند، درحالی‌که سایر اتاق‌ها این امکانات را به‌صورت اشتراکی با دانشجویان دیگر در اختیارتان قرار می‌دهند.

 • امکانات بهداشتی

اغلب خوابگاه‌ها دارای امکانات بهداشتی مانند: حمام‌، توالت‌، و امکانات بهداشتی دیگر هستند.

 • اینترنت و ارتباطات

اکثر خوابگاه‌ها در آلمان به اینترنت بی‌سیم (وای‌فای) دسترسی دارند تا دانشجویان بتوانند به‌راحتی از اینترنت استفاده کنند. همچنین، برخی از خوابگاه‌ها ممکن است دارای اتاق‌های مطالعه یا کتابخانه باشند.

 • امکانات غذایی

برخی از خوابگاه‌ها دارای کافی‌شاپ یا رستوران هستند که دانشجویان می‌توانند از غذاهای مختلف، استفاده کنند. همچنین، ممکن است دارای آشپزخانه‌های مشترک باشند که دانشجویان می‌توانند خودشان، طبخ غذا را انجام دهند.

 • فضاهای اجتماعی

خوابگاه‌ها ممکن است دارای فضاهای اجتماعی مثل سالن‌ها، اتاق‌های بازی، میز تنیس و غیره باشند که دانشجویان می‌توانند، اوقات فراغت خود را در آنجا سپری کنند و با هم‌کلاسی‌هایشان، ارتباط برقرار کنند.

 • سرویس‌های شست‌وشوی لباس

برخی از خوابگاه‌ها دارای امکانات شست‌وشوی لباس هستند که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

پارکینگ

تعدادی از خوابگاه‌ها در آلمان، پارکینگ دارند که دانشجویانی که از خودرو استفاده می‌کنند، می‌توانند از آن، استفاده کنند.

امکانات خوابگاه های دانشجویی آلمان

هزینه اجاره خوابگاه در آلمان چقدر است؟

هزینه‌های رزرو خوابگاه در کشور آلمان، مانند هزینه ویزای تحصیلی آلمان یکی دیگر از مسائلی است که دانشجویان در طی پروسه اپلای خود با آن روبرو هستند. هزینه اجاره خوابگاه، ممکن است بسته به شهر، دانشگاه، نوع خوابگاه و امکانات ارائه شده، متفاوت باشد. آلمان، دارای شهرهای مختلف با هزینه‌های معیشت متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال، هزینه‌های اجاره خوابگاه در شهرهای بزرگ مانند: برلین، مونیخ، فرانکفورت و هامبورگ، ممکن است بیشتر از شهرهای کوچک‌تر باشد.

به‌طورکلی، میانگین هزینه اجاره یک اتاق در خوابگاه در آلمان در حدود ۳۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است که البته، این میزان، می‌تواند باتوجه‌به شهر، شرایط اقتصادی، موقعیت جغرافیایی و امکانات خوابگاه، تغییر کند.

در برخی از خوابگاه‌ها، هزینه‌های اجاره ممکن است باتوجه‌به نوع اتاق (یک‌تخته، دوتخته، اتاق‌های با امکانات خصوصی یا اشتراکی) و امکانات اضافی مانند وجود حمام و سرویس خصوصی، تفاوت داشته باشد.

ممکن است به دلیل تقاضای بیشتر برای اجاره خوابگاه در برخی فصول تحصیلی، مانند ابتدای ترم‌های جدید، هزینه اجاره خوابگاه در آلمان، افزایش یابد.

به‌علاوه، باید در نظر داشته باشید که هزینه‌های اجاره خوابگاه، ممکن است با تغییرات مالی و محیطی، تغییر کنند. پس برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر و به‌روزتر، باید به وب‌سایت دانشگاه و خوابگاه‌های موردنظرتان، مراجعه کنید.

هزینه اجاره خوابگاه در آلمان

مراحل درخواست خوابگاه دانشجویی در آلمان

اگر شما هم جزو آن دسته دانشجویانی هستید که قصد مهاجرت به آلمان را دارید و میخواهید در طول این مدت، خوابگاه اجاره کنید، کافی است مراحل زیر را به ترتیب، دنبال کنید.

 • ثبت‌نام در دانشگاه

ابتدا باید در دانشگاهی که می‌خواهید تحصیل کنید، ثبت‌نام کنید و به سیستم ثبت‌نامی دانشگاه، دسترسی پیدا کنید.

 • ورود به سیستم ثبت‌نام خوابگاه

وارد پورتال دانشجویی دانشگاه شوید و به قسمت مرتبط با درخواست خوابگاه، دسترسی پیدا کنید.

 • ثبت اطلاعات شخصی

در این مرحله، باید اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. این اطلاعات، ممکن است شامل: نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره دانشجویی و اطلاعات تماس باشد.

 • انتخاب نوع اتاق و امکانات

این مرحله، شامل انتخاب نوع اتاق و امکانات مورد نیازتان است که می‌توانید، تمامی آن‌ها را به‌صورت دقیق، تعیین کنید.

 • ارسال درخواست

پس از تکمیل مراحل قبلی، باید درخواست خود برای اجاره خوابگاه را ارسال کنید.

 • ارائه مدارک تحصیلی

معمولا در این قسمت، باید مدارک تحصیلی خود را به همراه ترجمه آلمانی، ارائه دهید.

 • تأیید مالی

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما درخواست کنند تا توانایی مالی خود را برای پرداخت هزینه‌های اجاره خوابگاه در آلمان، اثبات کنید.

 • اطلاع از نتیجه

پس از ارسال درخواست، باید منتظر پاسخ دانشگاه یا مدیریت خوابگاه باشید تا اطلاعات درخواست شما و نتیجه آن به شما اعلام شو

 • پرداخت هزینه

در صورت ‌پذیرش درخواست، باید هزینه‌های مرتبط با اجاره را پرداخت کنید. در آلمان، هزینه‌های اینترنت و قبوض، بر اساس قرارداد اجاره مسکن دانشجویی در آلمان به عهده دانشجو است که همراه با اجاره، پرداخت می‌شود.

 • تأیید قرارداد اجاره

معمولاً بعد از پرداخت هزینه‌ها، باید یک قرارداد اجاره را با دانشگاه یا مدیریت خوابگاه امضا کنید. این قرارداد، شامل شرایط اجاره خوابگاه است.

پس از انجام این مراحل، می‌توانید، هماهنگی‌های لازم را انجام داده و زندگی دانشجویی خود را در خوابگاه، شروع کنید.

کلام پایانی

معمولا دانشجویانی که کشور آلمان را برای ادامه تحصیل، انتخاب می‌کنند به دلایل مختلفی، برای طول مدت اقامت خود، اجاره خوابگاه در آلمان را به اجاره خانه و آپارتمان، ترجیح می‌دهند. اما اجاره خوابگاه، شرایط خاصی دارد که در این مقاله به طور مختصر به آن اشاره کردیم.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان و اجاره خوابگاه در این کشور را دارید، می‌توانید با خیالی آسوده، پروسه اپلای خود را به ما بسپارید. پورتال اپلای جرمنی جامع‌ترین پورتال دریافت پذیرش تحصیلی کشور آلمان است که در این راستا، دو پکیج پایه و ویژه را در اختیار کاربران قرار داده که با انتخاب پکیج ویژه، درخواست ثبت خوابگاه دانشجویی، برای شما انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، کافی است در پورتال اپلای جرمنی بصورت رایگان، عضو شوید و از توکن مشاوره رایگان، برای ارتباط با کارشناسان ما استفاده کنید.