راهنمای اپلای به دانشگاه‌های آلمان از آغاز تا پذیرش

مطهره

۱۴۰۲/۰۵/۲۵ ۱۲:۰۳:۰۰

0

224

اپلای به آلمان

امروزه، اپلای به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی آلمان، در اولویت بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، قرار دارد. چرا که با اپلای به آلمان، می‌توانید از محیط تحصیلی برتر، برنامه‌های تخصصی و فرصت‌های شغلی پس از تحصیل، بهره‌مند شوید.

در این سفر به دنیای اپلای به آلمان، ما قصد داریم شما را در مسیر تحصیل در این سرزمین پر از امکانات، همراهی کنیم. پس با مطالعه این مطلب، می‌توانید اطلاعات مناسبی را در این زمینه‌ها کسب کنید:

 • صفر تا صد مراحل اپلای به آلمان
 • شرایط اپلای به آلمان
 • زمان مناسب برای اپلای در دانشگاه‌های آلمان
 • هزینه اپلای در دانشگاه‌های آلمان
 • مدارک موردنیاز برای اپلای به کشور آلمان

مراحل اپلای تحصیلی به دانشگاه‌های آلمان

اپلای به آلمان، به‌عنوان یک انتخاب استثنایی، برای دانشجویان از سراسر جهان، محسوب می‌شود و فرصتی منحصر‌به‌فرد و پر از چالش‌های جذاب را در اختیار آنان، قرار می‌دهد. سیستم آموزشی عالی پویا، برنامه‌های تخصصی متنوع، فضای آموزشی پویا و به‌روز، تنها تعدادی از دلایلی است که دانشجویان را به مهاجرت تحصیلی به آلمان، وادار می‌کند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که تصمیم دارید به دانشگاه‌های آلمان، اپلای کنید، باید تمامی مراحل آن را به ترتیب، پشت سر بگذارید.

مراحل اپلای به آلمان، شامل مراحل زیر است:

تحقیق و برنامه‌ریزی

این مرحله از فرایند اپلای تحصیلی به دانشگاه‌های آلمان، به‌عنوان گامی اساسی و ابتدایی، به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم‌ها را در مسیر تحصیلی‌تان بگیرید. ابتدا باید اهداف تحصیلی‌تان را مشخص کنید. آیا به دنبال اخذ مدرک لیسانس، فوق‌لیسانس یا دکترا هستید؟ آیا تمایل دارید در رشته‌ مقطع قبلی‌تان تحصیل کنید یا قصد تغییر رشته دارید؟ قصد دارید دانشگاه‌های دولتی را انتخاب کنید یا خصوصی؟ پاسخ به‌تمامی این سؤالات، مسیر شما را در مهاجرت تحصیلی به آلمان، مشخص می‌کند.

بررسی دقیق رشته‌ها و دانشگاه‌ها

بررسی دقیق‌ رشته‌های تحصیلی و دانشگاه‌های موردنظرتان، در پروسه اپلای تحصیلی، اهمیت بسیاری دارد. این مرحله به شما کمک می‌کند تا انتخاب درستی را انجام داده و مسیر تحصیلی‌تان را بادقت ترسیم کنید. برای این کار، ابتدا باید، لیستی از دوره‌ها و رشته‌های تحصیلی موردعلاقه‌تان را تهیه کنید و بررسی کنید که آیا این رشته‌ها در دانشگاه‌های آلمان، تدریس می‌شوند یا خیر؟

رتبه دانشگاه‌ها و شهرت آن‌ها در میان دانشگاه‌های جهانی هم اهمیت دارد. اگر دانشگاه موردنظرتان در رده‌های برتر جهانی قرار دارد، این موضوع می‌تواند تجربه تحصیلی‌تان را تقویت کند.

محیط زندگی و شهری که دانشگاه در آن قرار دارد نیز، نقش مهمی در تجربه تحصیلی‌تان ایفا می‌کند. پس با این حساب، باید بررسی کنید که شهری که دانشگاه شما در آن قرار دارد، امکانات موردنیاز شما را فراهم کند. در انتها نیز، باید هزینه‌های تحصیل خود را برآورد کنید که در طی تحصیل، با مشکل، مواجه نشوید.

جمع‌آوری مدارک موردنیاز

در این مرحله، باید لیست کامل مدارکی که برای اپلای به آلمان نیاز دارید را جمع‌آوری کنید و متوجه شوید که دانشگاه‌هایی که قصد دارید به آنها اپلای کنید، چه مدارک و اطلاعاتی را از شما می‌خواهند.

بعضی از دانشگاه‌ها نیز، نمره زبان خاصی را مدنظر دارند که باید از آن نیز، مطلع شوید.

مشاوره با مشاوران تحصیلی

یکی از مهم‌ترین مراحل اپلای به آلمان، دریافت مشاوره تحصیلی از مشاوران متخصص در این زمینه است. مشاوران تحصیلی می‌توانند، مشاوره‌های کاربردی را در ارتباط با رشته‌ها، دانشگاه‌ها، نیازمندی‌ها و مراحل اپلای به آلمان را در اختیار شما قرار دهند. برای دریافت مشاوره تحصیلی، می‌توانید با عضویت رایگان در پورتال اپلای جرمنی وارد پنل کاربری خود شوید و از منوی سمت راست از توکن مشاوره رایگان خود، استفاده کرده و با مشاوران متخصص در زمینه اپلای، وقت مشاوره رزرو کنید. مشاوران تحصیلی ما، راهنمایی‌های ارزشمندی، درباره انتخاب راه مناسب تحصیلی، تجربه‌ موفق تحصیلی در آلمان، و اپلای به دانشگاه‌ها به شما ارائه می‌دهند.

تعیین زمان اقدام برای اپلای

تعیین موعد و زمان اقدام برای اپلای تحصیلی به دانشگاه‌های آلمان اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا زمان‌بندی درست و مناسب، می‌تواند به شما کمک کند تا فرایند اپلای خود را به‌خوبی مدیریت کنید و همچنین از اتفاقات مهمی، نظیر مهلت‌ها و تاریخ‌های مهم دانشگاه‌ها اطلاع داشته باشید. هر دانشگاه، ممکن است مهلت‌های مختلفی برای اپلای خود داشته باشد. این مهلت‌ها ممکن است برای دوره‌های مختلف یک دانشگاه، دوره‌های مختلف در یک‌رشته و حتی مهلت‌های مختلف برای دانشجویان داخلی و خارجی متفاوت باشد.

مراحل اپلای به آلمان

شرایط اپلای به آلمان چیست؟

شرایط اپلای به دانشگاه‌های آلمان، ممکن است بر اساس دوره‌های تحصیلی، رشته‌ها، سطح تحصیلات و دانشگاه‌ها متغیر باشند. در ادامه به برخی اصول عمومی و شرایط مهم در فرایند اپلای به دانشگاه‌های آلمان، اشاره می‌کنیم:

مدارک تحصیلی

بسته به سطح تحصیلی موردنظر (لیسانس، فوق‌لیسانس یا دکترا)  دانشگاه‌ها ممکن است مدارک مختلفی را از شما بخواهند. این مدارک، ممکن است شامل گواهی‌نامه‌های تحصیلی مدارک زبان و غیره باشد.

معدل تحصیلی

در برخی موارد، معدل تحصیلی شما می‌تواند در فرایند انتخاب شما تأثیر داشته باشد. برخی دانشگاه‌ها حداقل معدل موردنیاز را اعلام می‌کنند و ممکن است فرایند انتخاب شما به‌اندازه‌ای، مشتمل بر معدل تحصیلی شما باشد.

نمره زبان

اگر قصد دارید به زبان آلمانی در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنید، باید مدرک زبان خود را حداقل در سطح B1 به دانشگاه، ارائه کنید. برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز، باید بر اساس دانشگاه موردنظرتان، حداقل نمره زبان را ارائه دهید.

ارائه تمکن مالی

یکی از مهم‌ترین مراحل در فرایند اپلای تحصیلی به دانشگاه‌های آلمان، تأمین منابع مالی است که بتوانید، هزینه‌های مرتبط با تحصیل و زندگی در آلمان را پوشش دهید. دانشگاه‌ها در آلمان به‌منظور تضمین اینکه دانشجویان بتوانند، مخارج معیشت و تحصیل خود را تأمین کنند، از داوطلبان ارائه تمکن مالی می‌خواهند.

توصیه‌نامه

برخی دانشگاه‌ها به توصیه‌‌نامه‌هایی از افرادی که شما را به‌خوبی می‌شناسند، نیاز دارند. این توصیه‌نامه‌ها می‌توانند، توانایی‌ها، مهارت‌ها و انگیزه‌ شما را برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، تأیید کنند.

تجربیات کاری و تخصصی

در برخی رشته‌ها، تجربیات کاری یا تخصصی، می‌توانند در فرایند اپلای به آلمان، تأثیرگذار باشد. اگر تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی‌تان دارید، بهتر است آن را ذکر کنید.

مصاحبه و آزمون‌های ورودی

برخی دانشگاه‌ها ممکن است برای انتخاب دانشجویان، مصاحبه یا آزمون‌های ورودی، برگزار کنند. اگر این مورد برای دانشگاهی که به آن اپلای می‌کنید صدق می‌کند، باید به شرایط و زمان‌بندی آن توجه کنید.

شرایط اپلای به دانشگاه های آلمان

زمان مناسب برای اپلای در دانشگاه های آلمان

سال تحصیلی در آلمان به دو ترم اصلی، یعنی ترم زمستان یا Winter و تابستان یا Summer، تقسیم می‌شود که هر کدام، شامل نیم‌سال تحصیلی (Semesterferien) یعنی دوره‌ شش‌ماهه هستند. این نیم‌سال‌ها به دوره‌های تحصیلی دانشجویان، اجازه می‌دهد تا تحصیلات خود را در محیطی پویا و حرفه‌ای، پیش ببرند.

بااین‌حال، هر دوره تحصیلی، شامل تعطیلات ترم (semester break) نیز، می‌شود؛ به همین علت، مدت‌زمان واقعی که واحدهای درسی و سمینارهای علمی (Vorlesungszeit) در طول آن برگزار می‌شوند، کمتر از مدت کل نیم‌سال تحصیلی خواهد بود.

بر اساس تقویم آموزشی آلمان، ترم زمستان، اغلب از ۱ اکتبر آغاز و تا ۳۱ مارس ادامه خواهد داشت. همچنین، ترم تابستان از ۱ آوریل آغاز می‌شود و تا ۳۰ سپتامبر به پایان می‌رسد. این تقسیم‌بندی زمانی، به دانشجویان فرصت می‌دهد تا ترم‌های مختلف را بادقت برنامه‌ریزی کنند و بر اساس نیازهای تحصیلی، فعالیت‌های خود را تنظیم کنند.

لازم به ذکر است که هر دانشگاه، ممکن است زمان‌بندی مختص به خود را داشته باشد و تاریخ‌های متفاوتی برای شروع و پایان ترم‌های تحصیلی خود تعیین کند؛ بنابراین، دانشجویانی که قصد اپلای به دانشگاه‌های آلمان را دارند، بهتر است بادقت، تقویم آموزشی دانشگاه‌های موردنظر خود را مطالعه کرده و زمان‌بندی‌های آن‌ها را در نظر بگیرند.

زمان مناسب برای اپلای آلمان

هزینه اپلای به آلمان چقدر است؟

از دیرباز تاکنون، موضوع تحصیل رایگان در آلمان، همواره از جمله مواردی بوده که موردتوجه بسیاری از افراد در سراسر جهان، به‌ویژه ایرانیان، قرار گرفته است.

سیاست‌های شهریه پایین در دانشگاه‌های آلمان، یکی از مزایای جذاب برای دانشجویان بین‌المللی است. برای دوره‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، دانشگاه‌های دولتی آلمان به‌صورت عمومی، شهریه دریافت نمی‌کنند. بااین‌حال، در مواردی که دانشجو قصد دارد در مقطع کارشناسی ارشد به رشته‌ای متفاوت از رشته‌ای که در دوره کارشناسی تحصیل‌کرده است، ادامه تحصیل دهد، مبلغی به‌عنوان شهریه، برای او معین می‌شود.

در این سناریو، دانشجویان از تمام کشورها، پس از پذیرش در دانشگاه‌های دولتی آلمان، می‌توانند از سیستم تحصیل بدون شهریه این کشور بهره‌برداری کنند. بیشتر دانشگاه‌های آلمان، دولتی است؛ پس با این حساب، دانشجویان باید فقط، هزینه‌های ثبت‌نام هر ترم و هزینه‌های متفرقه را پرداخت کنند. این هزینه‌های متفرقه شامل: هزینه‌های خدمات سازمان‌دهی، ثبت‌نام و برخی خدمات دانشجویی می‌شود.

تعداد زیادی از متقاضیان، هر سال جهت ورود به دانشگاه‌های دولتی آلمان، رقابت می‌کنند تا امکان تحصیل رایگان در این کشور را به دست آورند. بااین‌حال، فراتر از تحصیل رایگان، دیگر مزایایی نظیر: کیفیت برتر آموزش، فرصت‌های شغلی مناسب، امکان اخذ اقامت دائم و سایر امکانات موردنیاز، برای یک زندگی موفق در آلمان، تحصیل در این کشور را به یک انتخاب ایده‌آل برای داوطلبان، تبدیل کرده است.

هزینه اپلای تحصیلی آلمان

مدارک موردنیاز برای اپلای به دانشگاه‌های آلمان

برای اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، بایستی اطلاعات و مدارک ضروری را تهیه و ارائه دهید. لیست فوق، تمامی مدارک موردنیاز، برای اپلای به آلمان هستند:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه

اعتبار کافی پاسپورت از زمان ورود به آلمان و تا پایان ترم تحصیلی، ضروری است. حتماً دو کپی از صفحات مهم پاسپورت خود تهیه کنید.

 • نامه پذیرش تحصیلی

نامه‌ای که از دانشگاه آلمان دریافت می‌کنید و نشان‌دهنده قبولی شما در دوره‌های تحصیلی است.

 • گواهی پایان دوره متوسطه

مدرک فارغ‌التحصیلی دبیرستان یا مدرسه متوسطه به همراه ترجمه رسمی آن، ارائه شود.

 • گواهی پایان دوره پیش‌دانشگاهی

درصورتی‌که دوره پیش‌دانشگاهی گذرانده‌اید، گواهی مربوط به آن به همراه ترجمه، ارائه شود.

 • گواهی پایان دوره کارشناسی ارشد و کارشناسی

در صورت داشتن تحصیلات قبلی، مدارک مربوط به آن به همراه ترجمه، باید تحویل سفارت شود.

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی

فرمی که جزئیات شخصی و تحصیلی شما را شامل می‌شود و بایستی تکمیل شود.

 • عکس رنگی مناسب پاسپورت

چندین عکس رنگی با ویژگی‌های مشخص برای درج در مدارک ویزا و ثبت‌نام، موردنیاز است.

 • شناسنامه و کپی‌ آن

دو سری کپی از شناسنامه به همراه ترجمه، ارائه دهید.

 • گواهی تمکن مالی

می‌توانید با ارائه گواهی تمکن مالی با مبلغ معین یا ضمانت از طرف آشنایی که در آلمان ساکن است، اثبات توانایی مالی خود را انجام دهید.

 • مدارک مرتبط با سوابق شغلی

در صورت داشتن سوابق شغلی مرتبط، مدارک موردنیاز به همراه ترجمه، ارائه کنید.

 • ۱۱. مدرک زبان معتبر

اگر مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی معتبری دارید، بایستی آن را نیز به همراه ترجمه ارائه کنید.

 • هزینه صادرشدن روادید تحصیلی

بایستی مبلغ معینی برای صدور روادید تحصیلی در آلمان پرداخت کنید.

 • انگیزه‌نامه

انگیزه‌نامه، نامه‌ای است که اهمیت تحصیل در آلمان و اهداف تحصیلی‌تان را بیان می‌کند و ارائه آن، الزامی است.

 • رزومه یا CV

خلاصه‌ای از سوابق تحصیلی، شغلی و مهارت‌هایتان را در قالب رزومه، ارائه دهید.

با داشتن این مستندات کامل و مرتب، می‌توانید با اطمینان، برای مراحل اپلای تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان، اقدام کنید.

مدارک موردنیاز برای پذیرش تحصیلی در آلمان

در پایان

اپلای به دانشگاه‌های آلمان، فراتر از یک مرحله تحصیلی است؛ بلکه انتخاب یک زندگی جدید است. با پیگیری مراحل اپلای و تهیه مستندات لازم، می‌توانید وارد دنیایی از فرصت‌های تحصیلی و شغلی شوید.

در حقیقت، تصمیم به اپلای به آلمان به معنای انتخاب یک راه جدید و هیجان‌انگیز برای تحقق آرزوها و اهدافتان است. پس با اطمینان و امیدواری، مسیر مهاجرت تحصیلی خود را شروع کنید و در طول مسیر نیز، می‌توانید روی کمک تیم اپلای جرمنی نیز، استفاده کنید. ما با ارائه مشاوره رایگان، تمامی اطلاعات کامل در این زمینه را در اختیارتان قرار می‌دهیم. برای رزرو وقت مشاوره، وارد پنل کاربری خود شوید و روی توکن مشاوره رایگان، کلیک کنید. کارشناسان ما در زمان اعلام شده، با شما تماس گرفته و هر اطلاعاتی را که نیاز دارید را در اختیار شما می‌گذارند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *