مراحل گرفتن دیپلم المثنی

دریافت دیپلم المثنی یکی از مراحلی هست که خیلی از دانشجویانی که قصد اپلای و تحصیل در آلمان رو دارند و حتی اونایی که قصدی ندارند هم ممکنه بهش نیاز پیدا کنند. گرفتن دیپلم المثنی برای افرادی که اطلاعاتی در این مورد ندارند کار بسیار دشوار و وقت گیری خواهد بود؛ در این مقاله تمام مراحل اخذ دیپلم المثنی رو (طبق تجربه یکی از اعضای اپلای جرمنی) براتون توضیح دادیم تا بتوانید راه و چاه این مسیر رو یادبگیرید.

مراحل گام به گام اخذ دیپلم المثنی

١- اگر  نوشته هاى روى مدرکتون رو با دقت نگاه کنید میتونید پایینش ببینید که نوشته صدور دیپلم المثنى ممنوعه. اما در مواردى مثل من که قصد استفاده از این مدرک در خارج از کشور رو داشتم، دیپلم المثنى صادر میشه. کارمندان اداره آموزش و پرورش هم ممکنه از سر بى اطلاعى یا هرچى، بهتون بگن که این کار ممکن نیست یا خیلى طول میکشه ( به من اول گفتن که ۶ ماه طول میکشه). درحالیکه هم ممکنه و هم اینکه من تونستم دیپلمم رو در حدود ١ ماه بگیرم.

٢- براى مطمئن شدن از مراحل درخواست هم اگر تهران هستید میتونید حضورا برید ساختمان آموزش و پرورش در خیابان فلسطین، خیابان سرپرست، و با آقاى عینعلى صحبت کنید. بهتون توضیح میدن( اگر شهرستان ، برید به اداره ى کل آموزش و پرورش شهرتون دایره امتحانات ).

٣- اول باید یه استشهادنامه محلى جمع کنید از ۵،۶ نفر که خطاب به اداره آموزش و پرورش منظقه گواهى بدن: شما با فلان مشخصات، متوسطه رو گذروندید و دیپلم گرفتین ولى گم کردین مدرکتون رو. نام کاملشون هم همراه با امضا ، اثر انگشت ، کدملى و آدرس، پایین نامه باشه. از این نامه و کارت ملى گواهى دهنده ها اسکن بگیرید. در مراحل بعدى نیاز میشه.

۴- این نامه رو ببرید به نزدیکترین شوراى حل اختلاف محل زندگیتون. اونجا مسئله رو توضیح بدین و بگین آموزش و پرورش گفته این کار رو کنم و ازشون بخواید که این استشهادنامه رو تایید کنن. یه نامه پلمپ شده بهتون باید تحویل بدن که باید ببرید به بخش متوسطه  اداره آموزش و پرورش منطقه. ممکنه اداره منطقه یه سرى مدارک دیگه هم مثل ریزنمرات مدرسه و … ازتون بخواد. بعد بهتون یه فرم درخواست بررسى مشکلتون در کمیسیون رو میدن که پر کنید.

این شروع فرایند درخواست صدور دیپلم المثنى شماست. این نامه درخواست رو میتونید شخصا ببرین تحویل آقاى عینعلى در اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران بدین ( یا دایره امتحانات شهر هاى دیگه). به همراه این مدارک :

مدارک مورد نیاز
اسکن از کارت ملى کسانى که استشهادنامه رو امضا کردند. به همراه یک سرى مکاتبه با دانشگاه خارج از کشور به همراه ترجمه فارسیش. یعنى ایمیل بزنید به دانشگاه و ازش بپرسید چه مدارکى میخوان و توى ترجمه فارسى که از این ایمیل و جواب دانشگاه میکنید مشخصا ذکر کنید که مدرک دیپلم رو ازتون میخوان.

درخواست شما در کمیسیونى که هر ٢ هفته در اداره کل آ.پ شهر برگزار میشه، بررسى میشه و راى کمیسیون میره به وزارتخونه ( درمورد دیگر شهرها، یک مرحله بیشتر داره و باید فرستاده بشه به اداره آ.پ شهر تهران و بعدا به وزارتخونه). این نامه در کمیسیونى که در وزارتخونه هر ٢ هفته برگزار میشه  مورد بررسى قرار میگیره و راى کمیسیون به ترتیب به اداره هاى قبلى فرستاده میشه تا در نهایت به دست اداره آ.پ منطقه برسه. همونجا براتون دیپلم المثنى صادر میکنن.

در همه این مراحل میتونید که شماره نامه هایى رو که بین ادارات رد و بدل میشه رو بپرسید و پیگیر نامه تون باشین. در همه این مراحل مخصوصا در اداره آ.پ منطقه ممکنه نا امیدتون کنند که نمیتونید دیپلم المثنى بگیرید. ولى شما با کمى پافشارى و توضیح مشکلتون میتونید کارها رو پیش ببرید.

 به قلم محمد حسین پناه از اعضای عزیز اپلای جرمنی 

1 دیدگاه برای “مراحل گرفتن دیپلم المثنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.