درباره نامه تمکن مالی و مراحل دریافت آن

یکی از مدارکی که روز مصاحبه سفارت حتما باید همراهتون باشه، چیزی نیست جز نامه تمکن مالی؛ این نامه بسیار مهمه و حکم مهر اعتبار ویزاتون رو داره. در ادامه این مقاله به معرفی گواهی تمکن مالی، مراحل دریافت و معرفی یک راه جایگزین برای نامه تمکن مالی میپردازیم. با اپلای جرمنی همراه باشید.

درباره نامه تمکن مالی

در خیلی از شهرهای آلمان شما باید هزینه یک سال زندگیتون که معادل ۱۰۲۳۶ یوروست رو در یکی از بانک های آلمان بلوکه کنین. این کار باید در همون ابتدای ورودتون به خاک آلمان انجام بشه و برای این هست که دولت آلمان مطمئن بشه که شما از پس برآورده شدن مخارجتون بر میآیید. این مبلغ بلوکه میشه و شما حق دست زدن به اون رو ندارین و تنها و تنها ماهیانه یک دوازدهم اون معادل ۸۵۰ یورو آزاد میشه تا بتونین هزینه های اون ماهتون رو تامین کنید.

البته باز هم می گم که این قانون بلوکه شدن پول بستگی به قانون هر ایالت و شهر داره بعضی جاها اصلا احتیاجی به این کار نیست .

دریافت نامه تمکن مالی

این نامه رو باید از بانکتون بگیرین. به این صورت که دو سه روز قبل از وقت مصاحبتون به بانک مراجعه میکنید و میخواین که براتون نامه تمکن مالی صادر بشه. بانک با توجه به موجودی حسابتون، توی نامه عنوان میکنه که شما چند دلار یا یورو توی حسابتون دارین.

لازم نیست حسابتون ارزی باشه. روی همین حساب های عادی هم نامه تمکن مالی میدن.

باید حداقل معادل ۱۰۲۳۶ یورو توی حسابتون باشه.

مبلغ موجودی حساب توسط بانک با نرخ دولتی محاسبه میشه. ولی بهتر اینه که شما معادل اون مبلغ با نرخ آزاد رو توی حسابتون داشته باشین.

این نامه در عرض ۲۴ ساعت صادر میشه، و اگر این پول ۲۴ ساعت توی حسابتون باشه کافیه. سفارت بعدا هیچگونه استعلامی از بانک نمیگیره خیالتون راحت.

بعد از اینکه ویزاتون صادر بشه. توی ویزاتون درج خواهد شد که این ویزا تنها در صورتی معتبر است که در اولین ورود به خاک آلمان مبلغ ۱۰۲۳۶ یورو نقدا همراهتون باشه.

احتمال اینکه توی فرودگاه آلمان ازتون بخوان این مبلغ رو بشمرن زیاده.

ویزایی که از سفارت میگیرین ۹۰ روز اعتبار داره و باید توی آلمان تمدیدش کنین. برای تمدید ویزا این ۱۰۲۳۶ یورو باید توی حسابتون باشه، یا بعضا باید این وجه رو بلوکه کنین.

نکته: دانشجویانی که بورسیه تحصیلی گرفتن هم احتیاجی به ارائه نامه تمکن مالی ندارن.

راه جایگزین نامه تمکن مالی چیست؟

یک راه دیگه ای که وجود داره اینه که میتونین به جای ارائه نامه تمکن مالی به سفارت، نامه ای به نام Verpflichtungserklärung ارائه بدین. این نامه، تعهدنامه ایه که یک فرد در آلمان متعد میشه مسئولیت تمام مسائل مالی شما رو به عهده بگیره. یا به نوعی قیم مالی شما میشه. اون فرد باید به اداره مهاجرت شهر خودش مراجعه کنه و این فرم رو پر کنه و برای شما ارسال کنه.

در این صورت دیگه شما احتیاجی به ارائه نامه تمکن مالی، یا حتی آوردن پول به آلمان ندارین. برای تمدید ویزا هم به مشکل نمیخورین.

اما باید توجه کنین که این فرم مسئولیت حقوقی سنگینی برای فرد قیم داره. به این صورت که تمام بدهی های مالی شما و … به عهده اون فرد خواهد بود. پس اینطور نیست که هرکسی حاضر باشه همچین فرمی برای شما بفرسته.

راستی..!

یک لیست از شهرهای آلمان که توی اونها پول بلوکه میشه تهیه کردیم که برای دیدن آنها میتونید اینجا کلیک کنید.

و طبق معمول اگه سوالی یا تجربه ای دارین میتونید تو قسمت کامنت ها برای ما بفرسین تا در آپدیت های بعدی این مقاله بهش بپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.